Existuje jedna mýlka a dá se najít v komentáři pod minulým článkem. Zní: "pravděpodobnost, že nepojedeš, se zvýšila." Myšleno tak, že už loni bylo nepravděpodobné, že vyrazím. A letos, po sérii pádů je už skoro jasné, že do Paříže nevyjedu. Ta mýlka spočívá v tom, přisuzovat mi byť jen náznak pravděpodobného chování.
Pravděpodobnost, že se někdo, kdo viděl kolo vždy jen z uctivé vzdálenosti rozhodne vyjet na trasu Praha - Paříž je asi tříprocentní.
Pravděpodobnost, že kvůli této myšlence ujede tisíc kilometrů na staré herce jen proto, aby si mohl koupit nové kolo, je tak jednoprocentní.
Pravděpodobnost, že ho bude záměr držet i po zimní přestávce, je tak 0,8 procenta.
Pravděpodobnost, že ho neodradí úraz, je tak 0,3 procenta.
Pokud se ale tohle všechno sejde u jedné osoby, a ona přesto trvá na tom, že pojede,
je jasné, že:
pravděpodobnost, že se na tuto osobu dá použít měřítko pravděpodobnosti, je 0,0 procent
PS: už mám v práci přislíbenou dovolenou a bok se mi začíná hojit
Když jsem se před rokem vrátila z cesty Praha - Paříž, odložila jsem kolo do obýváku. Letos jsem ho vytáhla. Na Nový rok. A protože jak na Nový rok... V červnu vyrážím na možná nejextremnější závod Česka. Z utajeného místa na stadion do Slaného, cca 600-1000 kilometrů. Převýšení dosáhlo loni více než 16 km. Jako vyjet dva Everesty. "Tohle není cesta do Paříže," napsal mi pořadatel. Téměř žádný asfalt, jede se ve dne v noci, nonstop. Ale také slíbil, že kdo přežije, zažije pocit letícího orla.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Proč mě to ale nepřekvapuje...: )Sárinka
OdpovědětVymazatProtože mě, Sárinko, znáš :-)
OdpovědětVymazatPotíž je ovšem v tom, že já jsem nenapsal, že nepojedeš, ale že nedojedeš, což je podstatný rozdíl.
OdpovědětVymazatPravděpodobnost je dost ošemetná záležitost. I když je pravděpodobnost 0, neznamená to, že k danému jevu nemůže dojít...
Tak to je jiná. Dojetí, to je ošemetná záležitost. To je něco, co se nedá lámat přes případně (zraněné) koleno ani přes případně (rozbité) kolo
OdpovědětVymazat